استاد جهان بخش پازوکی

هنرمند ارزشمند سرزمين ايران و خاندان هنرپرور پازوکي، از پُرکارترين هنرمندان ايراني و از مشاهير ماندگار عرصه موسيقي ايران­زمين است.

جهانبخش پازوکي ترانه­ سرا و آهنگساز بزرگ کشورمان در گذر ساليان متمادي، زيباترين آثار موسيقايي را از خود به يادگار­ گذاشته و کلام و نوايش را براي هميشه ميان مردم ماندگار كرده است.
وي درسال ۱۳۱۶ در شهر «شيراز» به دنيا آمد. در سن هفت سالگي به سبب اشتياق فراوانش به موسيقي، به سمت آن گرايش پيدا کرد و پيش از هر چيزي به يادگيري فلوت پرداخت.
در سال­هاي بعد، آموزش موسيقي را به شکل حرفه­اي پيگيري و ويولون را براي يادگيري انتخاب کرد. ايشان در سن چهارده ­سالگي ­از ­­شيراز ­به ­اصفهان­ رفت و نزد اساتيدي چون «جليل­ شهناز» و «تاج اصفهاني» موسيقي را فرا گرفت.
پس از مدتي، همکاري خود را با خوانندگان مختلف آغاز کرد و تا کنون بيش از هزار اثر ايشان با آواي خوانندگان مختلف اجرا شده است. استاد جهانبخش پازوکي در دوران پيش از انقلاب در رفراندوم ­هاي رسانه ­هاي نوشتاري، بارها به عنوان ترانه­ سرا و آهنگساز برگزيده­ ی مردم انتخاب شدند.
ايشان در سال ۱۹۷۹ ميلادي از ايران به آمريکا مهاجرت کردند و فعاليت­هاي هنري خود را در آنجا ادامه دادند و در سال ۲۰۰۵ ميلادي به خاطر زحمات چندين ساله در هنر و حفظ موسيقي اصيل ايراني در خارج از کشور جايزه­ ی «شير­بالدار طلايي» را از آکادمي جهاني هنر، ادبيات و رسانه دريافت کردند.
استاد همکاري خود براي شعر، آهنگسازي و نوازندگي را با خوانندگان مشهور ايرانی همچون محمدرضا شجريان، اکبر گلپايگاني و… همچنان ادامه دادند و در آلبوم نواي اساتيد با صداي «عليرضا افتخاري» نيز همکاري داشتند.
اين آلبوم کار آهنگسازاني چون جهانبخش پازوکي، اسدالله ملک، اکبر محسني و فضل­ الله توکل با اشعاري از مشفق کاشاني، جهانبخش پازوکي و اکبر آزاد است كه هشت تصنيف را در بردارد .
عشق و عرفان درون­مايه ­هاي اصلي ترانه­هاي اين هنرمند بزرگ هستند. نکته‌اي که وي را از ديگر آهنگسازان جدا مي‌کند نوشتن شعر و آهنگ يک اثر است.